.htaccess е hypertext access файл, който ви позволява да въвеждате промени както по интернет страницата ви, така и в начина, по който сървърът взаимодейства с нея. Файлът е изключително полезен за всеки един собственик на уебсайт. Това е причината днешната ни статия да е посветена на него.
Как да локализирате файлa?
В най-честия случай той се намира в главната директория на страницата, а именно public_html. Ако имате обаче допълнителен домейн, то файлът ще се намира в главната директория на този добавен домейн.
За пример посочваме:
public_html/site1
Public_html/site2
Един от основните методи за редакция на файла е посредством FTP клиент, но често потребители споделят, че не го виждат. Ако и при вас случаят е такъв - е необходимо да извършите проверка върху настройките на използвания клиент и да проверите дали сте посочили да се виждат всички файлове, или само скрити файлове.
Ако в даден момент .htaccess файлът изчезне, е необходимо да предприемете няколко действия:
- Някои приставки (plugins) е възможно да премахнат този файл - проверете дали това не е причината.
- В някои случаи е възможно при Update на Wordpress файлът да бъде премахнат. Добра идея е да имате налично backup копие.
- Ако нямате резервно копие на въпросния файл, можете да отворите административния панел на Wordpress и да отидете до Settings -> Permalinks. Чрез тази страница просто натискате бутона "Save Changes" и файлът ще бъде създаден.
- Винаги можете да редактирате файла локално на персоналния ви компютър с текстов редактор като Notepad++ и да въведете нужните редове в него.
Като допълнение ще ви споделим и следния малък трик:
Някои операционни системи не позволяват създаването на файл без разширение, какъвто е .htaccess. Можете спокойно да създадете файл htaccess.txt, да поставите кодовете в него и да го качите на сървъра чрез FTP. След това просто маркирайте файла и го преименувайте на .htaccess - така той ще работи коректно.